Press "Enter" to skip to content

Nuo G iki A: Energijos vartojimo efektyvumo didinimo sėkmės istorijos iš realaus gyvenimo

Siekiant tvarumo ir kovojant su klimato kaita, esamų nekilnojamojo turto objektų renovacija, siekiant smarkiai pagerinti jų energinio naudingumo sertifikatų (energijos vartojimo sertifikatų) reitingus nuo G iki A, tapo vilties ir įkvėpimo švyturiu. Visoje Lietuvoje ir panašiuose regionuose namų savininkai, vystytojai ir vietos valdžios institucijos imasi drąsių žingsnių, kad energetiškai neefektyvius pastatus paverstų tvarumo pavyzdžiais. Šios realios sėkmės istorijos ne tik parodo, kad galima sutaupyti daug energijos ir suteikti naudos aplinkai, bet ir pabrėžia tokių renovacijų ekonominę ir socialinę naudą.

Vilniaus modernizavimas: Miestų atnaujinimo modelis

Lietuvos sostinės Vilniaus centre esančiame 1960-ųjų daugiabutyje, kuris kažkada pagal energijos vartojimo sertifikatų skalę buvo įvertintas G, įvyko nepaprastas pokytis. Projekto metu buvo kompleksiškai apšiltintos pastato išorinės sienos, stogas ir rūsys. Seni langai buvo pakeisti trigubo stiklo paketais, įrengta centralizuota, itin efektyvi šildymo sistema. Be to, ant stogo buvo sumontuotos saulės baterijos atsinaujinančiai energijai gaminti.

Rezultatas buvo stulbinantis: pastato energijos vartojimo sertifikato reitingas pakilo iki A, daugiau nei 60 % sumažino šildymo išlaidas ir gerokai sumažino gyventojų anglies dvideginio pėdsaką. Šis projektas tapo Lietuvos miestų atnaujinimo pavyzdžiu, parodžiusiu, kad net ir seniausius pastatus galima modernizuoti taip, kad jie atitiktų aukščiausius energijos vartojimo efektyvumo standartus.

Kauno inovacijos: Istorinį namą paverčiant ekologišku brangakmeniu

Kaune, kitame Lietuvos mieste, garsėjančiame turtinga istorija ir architektūros paveldu, šimtmečio senumo individualiam namui buvo suteiktas naujas gyvenimas. Savininkai, pasiryžę išsaugoti istorinį pastato žavesį ir kartu padidinti jo energinį efektyvumą, ėmėsi ambicingo renovacijos projekto. Atnaujinant pastatą buvo įrengtos geoterminio šildymo ir vėsinimo sistemos, didelio tankio izoliacija ir energiją taupantis apšvietimas visame pastate.

Renovacija smarkiai pagerino namo energijos vartojimo sertifikato reitingą nuo G iki A, įrodydama, kad istorinę nuosavybę galima ir išsaugoti, ir padaryti tvarią. Dabar šis namas yra įkvėpimo šaltinis kitiems regiono gyventojams, rodantis, kad energijos vartojimo efektyvumas ir architektūros išsaugojimas gali būti derinami.

Bendruomenės iniciatyva Lietuvos kaime

Nedidelėje Lietuvos kaimo bendruomenėje bendru projektu, kuriame dalyvavo vietos gyventojai ir ne pelno siekianti organizacija, siekta spręsti bendruomenės pastatų energetinio neefektyvumo problemą. Vienas konkretus projektas buvo skirtas bendruomenės centrui, kuris buvo prastai izoliuotas ir priklausė nuo pasenusių šildymo būdų. Renovacijos metu buvo įrengta pažangi biomasės šildymo sistema, atlikta išsami izoliacija ir įdiegtos išmaniosios energijos valdymo technologijos.

Ši iniciatyva ne tik pagerino bendruomenės centro energijos vartojimo sertifikato įvertinimą nuo G iki A, bet ir pavertė jį energijos vartojimo efektyvumo švyturiu kaimo vietovėse. Ji atskleidė bendruomenės dalyvavimo galią siekiant tvarumo tikslų ir tapo precedentu panašiems projektams visame Baltijos regione.

Apibendrinant

Šios realios sėkmės istorijos Lietuvoje ir panašiuose regionuose liudija, ką galima pasiekti turint viziją, įsipareigojimą ir bendradarbiaujant. Sutelkus dėmesį į praktinius veiksmus, pavyzdžiui, izoliaciją, atsinaujinančių energijos šaltinių diegimą ir šildymo sistemų atnaujinimą, nekilnojamojo turto objektai, kurių energijos vartojimo sertifikatų reitingai buvo žemiausi, virto energijos vartojimo efektyvumo pavyzdžiais. Dėl šių projektų ne tik sumažėja sąskaitos už energiją ir poveikis aplinkai, bet ir pagerėja gyventojų gyvenimo kokybė, jie tampa tvaraus vystymosi pavyzdžiu visame pasaulyje. Atsiradus daugiau tokių istorijų, jos ir toliau įkvepia ir padeda siekti tvaresnės ir efektyviau energiją vartojančios ateities visame pasaulyje.